Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

-- w całym serwisie

Aneta Andrychowicz

Do zadań pedagoga szkolnego nalezą:

I. Zadania ogólnowychowawcze

1. Dokonywanie okresowej analizy i oceny sytuacji wychowawczej w szkole popartej przeprowadzanymi badaniami z wykorzystaniem dostepnych narzędzi.

2. Udzielanie rodzicom porad ułatwiających rozwiązywanie przez nich trudności wychowawczych.

3. Udzielanie nauczycielom i wychowawcom pomocy w opracowaniu i gromadzeniu informacji o uczniu.

4. Współudział w opracowaniu planu pracy szkoły w sferze dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej.

5. Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.

6. Podejmowanie działań profilaktycnych wynikających z programu wychowawczego i profilaktyki szkoły w stosunku do uczniów z udziałem rodziców i nauczycieli.

7. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

8. Zwracanie uwagi na przestrzeganie przez szkołę postanowień Konwencji o Prawach Dziecka.

9. Dbanie o prawidłową realizację obowiązku szkolnego przez uczniów zamieszkałych w obwodzie szkoły.

II. Profilaktyka wychowawcza

1. Rozpoznawanie warunków życia i nauki uczniów sprawiających trudności w procesie dydaktyczno-wychowawczym.

2. Opracowanie wniosków dotyczących uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy wychowawczej.

3. Rozpoznawanie sposobów spędzania czasu wolnego przez uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy wychowawczej.

4. Podejmowanie działań wspierających tworzenie mozliwości udziału w róznych formach zajęć pozalekcyjnych i wypoczynku dla uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy.

5. Udzielanie pomocy wychowawcom i nauczycielom w ich pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.

6. Planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów dalszego kierunku kształcenia.

III. Indywidualna opieka pedagogiczno-psychologiczna

1. Udzielanie uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle nieppowodzeń szkolnych.

2. Prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych dla dzieci z trudnościami wychowawczymi lub innych zajęć.

3. Udzielanie porad uczniom w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych.

• opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2017-10-31 10:55